Sports Gala 2021

(Boy’s Results)

Cricket Results:

Sr.noWinner Team (Civil Skyhawk’s)Runner Team (Electrical Department)
01Shahzaib Mughal (C) 2019-BT-CIVIL-05Umair Fayyaz 2018-EE-21
02Ateeq-ur-rehman (vc) 2019-BT-CIVIL-35Ali Eysa Gardezi 2020-EE-12
03Hamza Arbaz 2019-BT-CIVIL-09Muhammad Moiz 2019-EE-20
04Muhammad Awais 2019-BT-CIVIL-16Amir khan 2020-BT-ELECT-01
05M.Zohaib Khan 2019-BT-CIVIL-13Muhammad Ahmad Raza 2020-EE-14
06Abdullah Shabir 2019-BT-CIVIL-10Abdullah Shabir 2020-EE-36
07Shafique Ahmed 2019-BT-CIVIL-19Hamza Rehman Akram 2020-EE-28
08Faraz Ahmed 2020-BT-CIVIL-27Shukaib Shahid 2018-EE-16
09Mubeen 2021-BT-CIVIL-11Awab Hafeez 2019-EE-16
10Bilal Afridi 2020-BT-CIVIL-33Noman Ashraf 2020-EE-01
11Khawar khan 2020-BT-CIVIL-16Amir Sohail 2018-EE-31
12Ahmad Qureshi 2020-BT-CIVIL-25Shazaib Hassan 2021-EE-
13M.kashif 2020-BT-CIVIL-11Mubeen 2020-EE-27
14M.Shahzad 2021-BT-CIVIL-19Shehroz Idrees 2018-EE-31

Volleyball Results:

Sr.no.Winner Team (BS Computer Science)Runner Team (Chemical Engineering)
01Muhammad Farooq 2018-CS-64M.Waseem Abbas (c) 2018-CH-10
02Abdul Razzaq 2020-CS-25Muhammad Bilal 2018-CH-08
03Waheed Ahmad 2021-CS-11M. Attique ur Rehman 2018-CH-03
04Usama Iqbal 2019-CS-76Muhammad Almas 2018-CH-26
05Abdul Mateen 2018-CS-47Muhammad Hamza 2018-CH-16
06Muhammad Asad 2021-CS-53Saqlain Abbaz 2018-CH-32
07Talha Pervaiz 2018-CS-11Muhammad Sohail 2018-CH-38
08Danish Baig 2019-CH-12
09Ijaz Hussain 2019-CH-23
10Muhammad Mohsin 2019-CH-04
11Sherbaz khan 2018-CS-11

Tug of War Results:

Sr.no.Winner Team (Civil Skyhawk’s)Runner Team (Chemical Engineering)
01M Uzair Rafique (C) 2019-BT-CIVIL-11Saqlain Abbas 2018-ch-32
02Shahzaib Mughal 2019-BT-CIVIL-05Muhammad Hamza 2018-CH-16
03Muhammad Farrukh 2019-BT-CIVIL-12Muhammad Saleem 2018-CH-24
04M.Zohaib Khan 2019-BT-CIVIL-13M.Waseem Abbas 2018-CH-10
05Hassan Ajmal 2019-BT-CIVIL-38Muhammad Bilal 2018-CH-08
06Bilal Afridi 2020-BT-CIVIL-33Muhammad Asif 2018-CH_30
07Ahmad Qureshi 2020-BT-CIVIL-25Muhammad Haseeb 2020-CH-21
08M.kashif 2020-BT-CIVIL-11Abdullah Fiaz Rana 2018-CH_31
09Daim iqbal 2020-Bt-Civil-10Khizer Yaseen 2018-CH-11

Kabaddi Results:

Sr.noWinner Team (Electrical Engineering)Runner Team (Chemical Engineering)
01Muhammad Arif 2019-BT-ELECT-09Raees E Azam 2018-ch-25(C)
02Muhammad Adeel Riaz 2019-BT-ELECT-19Waseem Abbas 2018-ch-10
03Musawir Raza 2018-EE-19Muhammad Hamza 2022-ch-24
04Sheroz Iddress 2018-EE-31Muhammad Ahmad 2018-ch-21
05Hammad Sheroz 2018-EE-03Mohib Husnain 2018-ch-29
06Amir Sohail 2018-EE-36Shahbaz Akhtar 2020-ch-24
07Ahmad Raza 2020-EE-14Muhammad Asif 2018-ch-30
08Noman Ashraf 2020-EE-01Muhammad Almas 2018-ch-26
09Muhammad Ijaz 2019-ch-23

Badminton Results:

Badminton Double

Sr.noWinner Team (Electrical Engineering)Runner Team (Civil Skyhawk’s)
01M.Ahmad Raza 2020-EE-14Hassan Ayoub 2019-BT-CIVIL-40
02Adeel Waris 2020-EE-32M.Hamza Arbaz 2019-BT-CIVIL-09

Distance Running:

100 Meter

Sr.noWinners namePosition
01Shabaz Akhter (Chemical) 2020-CH-071st
02M. Arif (Electrical) 2019-BT-ELECT-092nd
03Shahzaib Mughal (Civil) 2019-BT-CIVIL-053rd

200 Meter

Sr.noWinners namePosition
01M. Arif (Electrical) 2019-BT-ELECT-091st
02Shabaz Akhter (Chemical) 2020-CH-072nd
03Shahzaib Mughal (Civil) 2019-BT CIVIL-053rd

E-sports Results:

Pubg

Sr.noWinner Team (Chemical Engineering)Runner Team (BBA)
01Mohib Hussain 2018-CH-29Muneeb Khokhar 2019-BBA-11
02Muhammad Sohail 2018-CH-38Rao Zarar 2019-BBA-35
03Usama Aziz 2018-CH-33Muhammad Daniyal 2019-BBA-19
04Ali Haider 2018-CH-36Usman Zakir 2019-BBA-10

Free Fire

Sr.noWinner Team (BS Computer science)Runner Team (Electrical Engineering)
01Zeshan Mehmood 2018-CS-32Ali Eyas 2020-EE-12
02Umair Abbas 2018-CS-04Hamza Rehman 2020-EE-28

Ludo results:

Chemical: Almas (2018-CH-26)

Snooker Results:

BS Computer Science: Ahmar 2020

ARM Wrestling:

Sr.noWinner Team (Electrical Engineering)Runner up (Chemical Engineering)
01Rana Akbar 2019-EE-13Rana Abdullah 2018-CH-31

Chess:

Sr.noWinner (Electrical Engineering)Runner Team (Electrical Engineering)
01Hamadullah 2018-EE-23Abdullah Ali Asghar 2018-EE-26

SPORTS GALA 2K21

(Girl’s Result’s)

Cricket Results:

Sr.noWinner team(Chemical)Runner team(BS CS)
01Afreen Jamil 2018-CH-28Hamna Rehman 2020-CS-77
02Iffat Fatima 2018-CH-02Sunaina Doger 2020-CS-36
03Iqra Ahmed Hassan 2018-CH-05Saman Khan 2018-CS-17
04Tehreem Yaqoob 2019-CH-06Ayesha Husnain 2019-CS-04
05 Hamna Doger 2020-CS-40
06 Zoha Nokhaiz 2018-CS-44
07 Khadija Azeem 2020-CS-09
08 AfifaTehreem 2020-CS-57

Eye Contact Results:

Sr.noWinner Team (Chemical)Runner Team (BS Physics)
01Tehreem Khalid 2018-CH-22Salva 2020-BS-PHYSIC

Ludo Results:

Sr.noWinner team (BS CS)Runner team (Chemical)
01AfifaTehreem 2020-CS-57Afreen Jamil 2018-CH-28

Name, Place, Thing Results:

Sr.noWinner team (Physics)Runner team (Chemistry)
01Iqra Rafee 2019-BS-PHYSICS-29Aymen Khalid 2020-BS-CHEMISTRY-37

3 leg race Results:

Sr.noWinner (Chemical)Runner (BS CS)
01Afreen Jamil 2018-CH-28Khadija 2020-CS-09
02Iffat Fatima 2018-CH-02Hamna Doger 2020-CS-40

Rope skipping Results:

Sr.noWinner team(Chemical)Runner team (Math)
01Afreen Jamil 2018-CH-28Khuram Shehzadi 2019-BS-MATH-16

Spoon race Result:

Winner: Iqra Akhtar 2019-BS-MATH-19)

Distance Running Results:

Sr.noWinner team (Chemical)Runner team (Math)
01Afreen Jamil 2018-CH-28Khuram Shehzadi 2019-BS-MATH-16

 Musical Chair Results:

Sr.noWinner (BS CS)Runner team (BS CS)
01Amna Shahid 2021-CS-18Zoha Nokhaiz 2018-CS-44